Saturday, March 30, 2013

Rady pro citlivou pleť


Od Niky:

Jen pro pořádek: všechny odpovědi kopírují moje názory a mnou zjištěná fakta v diskuzích s odborníky i neodborníky. Nesponzoruje mě žádná společnost a všechny produkty, o kterých se zmíním, jsem si sama koupila a vyzkoušela je.

1) Jak může člověk poznat, zda je jeho pleť normální, mastná a nebo citlivá?
Na to existuje jednoduchý trik - opláchnout si odlíčenou a ničím nenamazanou pleť vlažnou vodou a počkat zhruba půlhodinu bez nanesení čehokoli na obličej . Pokud na pleti po té půlhodině necítíte nijaké pnutí, svědění nebo začervenání, nemáte mastný nos, máte normální pleť. Pokud ale vidíte, že se pleť začíná mastit v T-zóně, ale cítíte pnutí na tvářích nebo bradě, máte smíšenou pleť. A tedy i když cítíte nějaké svědění, nebo jako by vás pleť  úplně "tahala", máte suchou pleť. A pokud k tomu všemu zpozorujete nějaké začervenání nebo je svědění hodně nepříjemné, bohužel máte i pleť citlivou.

2) Jaké jsou stupně citlivosti pleti?
Jsou lidi, kteří mají problémy s pletí jen přechodně, např. v určitém ročním období, při zvýšeném stresu, při hormonálních výkyvech atd. a ti mají pleť dočasně citlivou. Dočasnou citlivost může u těchto lidí vyvolat i nějaký kosmetický přípravek, ale poté, co ho přestanou používat, přecitlivělost pleti rychle zmizí. To znamená, že tito lidé jinak moc problémů s pletí nemají.
Druhý stupeň jsou ti, kteří trpí citlivou pletí neustále. Tím myslím, že jim častěji nesednou kosmetické přípravky - vadí jim např. moc parabenů nebo parfému. Citlivá pleť může být mastná i suchá. Lidé s citlivou pletí mohou pozorovat častěji začervenání nebo svědění a vyrážku, někdy pupínky. U těchto lidí pro zmírnění citlivosti většinou stačí, když se soustředí na složení přípravků a kupují jen ty určené pro citlivou pleť.
Do třetího stupně řadím sebe s intoleratní/alergickou pletí. Je to pleť velmi citlivá na cokoli, co na ni zvnějšku působí - kosmetika, teplo, zima, sucho atd. Nestačí mi kosmetika na citlivou pleť, protože intolerantní pleť je náchylná na jakékoli parabeny, alkohol, parfém, ovocné výtažky a mikrokyseliny, oligosacharidy, některé oleje atd. Intolerantní/alergická pleť je často spojována s nadměrnou suchostí i s nějakým kožním onemocněním jako je atopický ekzém (svědivá zánětlivá vyrážka), rosacea (záchvatovité nebo trvalé začervenání kůže, pupínky, zbytnění kůže na nose) nebo kuperóza (rozšířené žilky).
Je potřeba si uvědomit, že pokud je citlivá/intolerantní pleť obličeje, může být stejně tak náchylná kůže celého těla, zvlášť v případě čím dál tím víc rozšířeného atopického ekzému.
Dlouho mi trvalo, než jsem přišla na to, že nemám klasickou citlivou pleť a zbytečně jsem utrácela za krémy určené zrovna pro ni.

3) Co dělat, když chceš vyzkoušet nové produkty? Jak se tvoje pleť chová, když ti nějaký produkt nesedne?
Nové produkty teď zkouším už méně často než tomu bylo dřív, kdy jsem nevěděla, že si musím složení přípravků bedlivě hlídat a ne se jen spokojit s tím, že jsou "určené pro citlivou pleť". Je pro pleť dobré, když se přípravky občas obmění (nemusí všechny) a nepoužívá se to stejné pořád dokola třeba několik let, protože si na to pleť zvykne a účinky už nejsou skoro žádné nebo vám to může začít dělat na pleti neplechu.
Teď zmíním i krémy z lékárny, od značek Vichy, La Roche-Posay, Bioderma, Avéne apod. Uvědomte si, že základem těchto přípravků je termální voda, v případě Biodermy to jsou ovocné mikrokyseliny. Může se vám stát, a to mi potvrdila dermatoložka, že si pleť "přemineralizujete" těmi minerály z termální vody a můžete si tak přivodit alergickou vyrážku nebo ekzém. Proto je dobré i tyto krémy po čase (např. rok, 2 roky) vystřídat. Údajně nejméně mineralizovaná je Avéne (ale je oproti tomu dost slaná, má vyšší obsah sodíku než voda z La Roche-Posay), pak La Roche-Posay (ta má sodíku nejméně), nejvíce minerálů (i sodíku) má Vichy.
Já většinou obměňuju krém nebo make-up, podle ročního období - takže v létě používám lehčí krém/make-up a v zimě hutnější. Někdy se ale stane, že i v létě začnu mít najednou hodně suchou pleť a musím si koupit hutnější krém. Já se držím osvědčených značek, říkám, s intolerantní pletí nemůžete moc experimentovat a střídat krémy.
Obecně ale když chcete tedy začít používat nějaký nový přípravek nebo změnit značku kosmetiky, rozhodně si kupte prvně jen jednu věc, i když třeba uslyšíte, že nejlepších výsledků dosáhnete s celou řadou... Ne, u citlivé pleti jde o to, aby jste viděli, jestli vám to nedělá zle. A to taky nepoznáte po dvou dnech, ale dejte tomu nejméně 14 dní. Pak byste měli poznat, jestli vás po nanesení něco nesvědí nebo nečervená. A jestli to má účinek, který chcete, poznáte nejméně po měsíci. Některé krémy vám udělají efekt hned po nanesení, ale nemusí vám fungovat dlouhodobě.
Když mi nějaký produkt nesedl, tak to bylo peklo. Prvně se přihlásí menší svědivá červená místa okolo nosu a na bradě, a pak se mi většinou udělají na nose, mezi obočím a tvářích malé vodnaté pupínky. Když jsem to předtím ignorovala a myslela jsem si, že je to "něčím jiným" a ne tím přípravkem, většinou jsem pak byla olezlá okolo nosu, očí a na tvářích svědivou vyrážkou až ekzémem, tzv. periorální dermatitidou.

4) Popiš nejlepší způsob jak pečovat o citlivou pleť.
Základem je citlivou i intolerantní pleť příliš nedráždit. Znamená to i umírnit se při odličování pleti a neplácat na sebe čistící gely, odličovací mléka a pleťové vody, i když se vám může zdát, že to dohromady dobře funguje. Jak už jsem říkala, citlivá i alergická pleť bývá spojována se suchostí a je potřeba si uvědomit, že většina odličovadel pleť trochu vysuší, hlavně v kombinaci s vodou z kohoutku. Doporučuji si na čištění a odlíčení koupit oblíbenou micelární vodu, na hodně sušší pleť spíš odličovací mléko. Mně funguje La Roche-Posay Toleriane Odličovací emulze. Používám ji ráno na čistění pleti i večer na odlíčení a nic víc není potřeba. Samozřejmě, když se pleť hodně mastí, přidala bych nějaký odličovací gel, např. La Roche-Posay Effaclar Čistící pěnový gel bez mýdla, rozhodně je podle mně zbytečná pleťová voda, stačí dobře mazat kvalitním krémem. Důležité je pleť obličeje moc nemasírovat, a netlačit na ni při čištění nebo oplachování. Suchou pleť oplachovat vlažnou vodou, mastnou pleť teplou.

5) Jakým látkám je potřeba se vyvarovat ve složení kosmetiky?
Citlivá pleť toho snese o něco více než pleť intolerantní. I tak by si ale lidi s citlivou pletí měli hlídat složení kosmetiky, zvlášť, když mají hodně suchou pleť. Je dobré si hlídat v jakém pořadí se ve složení objevují dráždivé látky -  denaturovaný alkohol, parabeny, barviva (red, blue, green), parfém, protože pokud se objevují mezi prvními složkami, mohou pleti vadit. Někdy může citlivé pleti vadit i vyšší obsah vitaminu C v krémech a ten způsobuje také pálení a vyrážky. Samozřejmě jsou důležitá slova "dermatologicky testován" a "hypoalergenní", ale ne vždycky to je záruka, protože stále se do krémů dává denaturovaný alkohol (účinné rozpouštědlo, proto se téměř vždy objevuje na prvních pozicích ve složení), což je hodně dráždivá látka a objevuje se i v krémech a make-upech z lékáren. Intoleratní pleť pak nesnese kromě těchto látek ani ovocné mikrokyseliny a ovocné výtažky, takže já jsem vyloučila z lékárenských výrobků značku Bioderma nebo Sanoflore. U citlivé a intolerantní pleti platí hlavně hlídat si, aby složení výrobků nebylo moc dlouhé. Čím méně látek, tím lépe pro pleť. Zvlášť intolerantní pokožce nesvědčí, pokud se zahlcuje padesáti různými složkami i když může být třeba většina prospěšných. Z takových těch nedráždivých látek se používá skvalen, glycerin, bambucké máslo, vitamín D a E (panthenol a tocopherol), proteiny (sójové, rýžové), rostlinné vosky, včelí vosk a mateří kašička, kyselina hyaluronová, kofein, nedráždivý je i tekutý parafín a silikony (dimethicone - hodně v make-upech), i když někdo proti nim brojí, že ucpávají póry, mně osobně v přípravcích nic nezpůsobují.
I tak ale vidím, že většina přípravků musí být nějakým způsobem konzervována, aby vydržela déle po otevření než třeba jen měsíc - nejčastěji se používají 4 způsoby konzervace: parabeny, kombinace vitaminu C a E, esenciální oleje (linaool, geraniol...) a speciální uzávěry u balení přípravků (např. La Roche-Posay Toleriane ULTRA nebo Avéne Tolérance EXTREME. Proto nemohu říct, že by konzervace systémem parabenů, pokud jich je minimální množství a je ve složení na konci třeba jen jeden (nejčastěji methylparaben), mohl pleti příliš škodit a způsobovat ekzém, to zase ne.
Prostě stačí si přečíst složení přípravků a podívat se, na jakých místech se ty zmíněné věci objevují. Já osobně, pokud je hned za vodou (aqua) uveden denaturovaný líh (alcohol denat.), tak od přípravku dávám ruce pryč, protože alkohol pleť zbytečně vysušuje.

6) Čemu se vyvarovat v potravě?
Určitě na většinu lidí dosáhla osvěta ohledně zdravé stravy a taky, mohou nám dělat zle různé potraviny. Každopádně nepříjemné reakce citlivé pleti jako je štípání, začervenání a svědění může vyvolat opakované pojídání nevhodných věcí, např. ostrých, kořeněných a příliš slaných jídel, jídel z nekvalitních nebo ztužených tuků, nadměrné pojídání živočišných tuků (tučné sýry) i nadužívání cukru a pití sladkých nápojů a ovocných džusů. Špatný stav pleti bývá spojován i s konkrétní alergií na nějakou potravinu, např. mléko, lepek apod., takže pokud máte časté potíže s trávením, je dobré se nechat na potravinové alergie vyšetřit.

7) Jaké jsou tvoje nejoblíbenější produkty a proč (make-up, odličování, krémy).
Vyhovuje mi řada Toleriane od La Roche-Posay, a to La Roche-Posay Toleriane Odličovací emulze, krém La Roche-Posay Toleriane ULTRA a  La Roche-Posay Toleriane Riche a make-up Toleriane Teint Fluidní korektivní make-up. Oční krém mám taky od La Roche-Posay Hydraphase Intense Eyes. Stále se k těmto produktům vracím, i když třeba občas obměním make-up nebo krém od jiné značky. Kromě toho se mi osvědčily KRÉMY: oční krém Clinique All about eyes, pleťový krém Clinique Comfort on call, řada Balea Med Ultra Sensitive Intensivcreme, L'Occitane Jemný pleťový krém Bambucké máslo, Dr.Hauschka Růžový krém, Eucerin Zklidňující noční krém, MAKE-UPY: Clinique Almost Powder Make-up, Vichy Dermablend nebo Vichy Aérateint Pure, ODLIČOVÁNÍ PLETI: La Roche-Posay Rosaliac Micelární odličovací gel, La Roche-Posay Cold Cream Naturel, Clinique Mild Claryfing Lotion, Balea Ultra Sensitive odličovací mléko, La Roche-Posay Lipikar Syndet (sprchový gel, který lze použít i k čištění obličeje), TĚLO: La Roche-Posay Lipikar Lait nebo La Roche-Posay Lipikar Baume AP.

8) Musíme kupovat jen produkty z lékárny, nebo je možné i nakoupit v drogérii?
Samozřejmě, že ne vždy mají lidi dost peněz, aby si mohli dovolit nakupovat všechno z lékárny. I v lékárně se můžete splést, protože ne všechny přípravky jsou složením opravdu vhodné pro citlivou pleť, anebo jak už jsem říkala, mohou vám po čase začít vadit např. obsahem mineralizované termální vody nebo ovocných kyselin (nebo jiná látka). Já jsem asi tři roky kupovala krémy Avéne Antirougeurs a Tolérance EXTREME a měla jsem i Avéne Couvrance make-up, mozaikový pudr, odličovací gel a oční krém. Jenže jak jsem to používala pořád dokola, moje pleť si na to vytvořila alergii a teď už od nich nemůžu používat nic. Zkoušela jsem se k tomu asi dvakrát vrátit tak, že jsem si koupila postupně make-up, odličovací gel a pleťový krém, ale pokaždé to skončilo alergií, pálením a červenou vyrážkou, takže jsem toho raději nechala. Podobné to bylo i s řadou Sensibio od Biodermy, ale ta mi začala vadit ani ne po dvou měsících. Ne všechny přípravky od jedné značky jsou dobré a budou vám vyhovovat. Je potřeba si hlídat složení a vhodné přípravky můžete najít i v drogerii. Např. Saloos Karité balzámy, DM Balea Med Ultra Sensitive celá řada, Weleda Měsíčkové pěstící mléko (pro děti), NIVEA Baby Pure &  Sensitive Mycí gel nebo NIVEA Baby Pure & Sensitive Výživné mléko (taky pro děti), na líčení mi vyhovoval jediný drogerkový make-up L'Oréal Paris True Match Foundation. Obecně ale od přípravků v drogerii moc nečekejte, zvlášť, pokud máte intolerantní pleť. Vyzkoušela jsem kdysi nejrůznější krémy od L'Oréal Paris, Garnier, Dermacol, Nivea, zvlášť ty, kde bylo napsáno, že jsou určené pro suchou a citlivou pleť a vůbec mi to neudělalo dobře. Některé dobré přípravky, pokud máte víc peněz, najdete i v parfumeriích jako je Douglas nebo Marionnaud. Doporučuji Clinique Comfort on call nebo Clinique Mild Claryfing Lotion, Lancome Hydrazen Neurocalm Extreme, Payot Dr.Payot Solution Créme No.2. Ale levněji vás to v tomhle případě vyjde v lékárně.

9) Používáš báze pod makeup?
Obecně u citlivé a intolerantní pleti platí, že čím méně toho na ni dáte, tím lépe, takže já bázi pod make-up nepoužívám, i když jsem měla možnost vyzkoušet báze od Lancome, Dermacol a L'Oréal Paris - přišlo mi to na jedno brdo a spíš mi to pleť vysušovalo a dráždilo. Takže za mně stačí jen pleťový krém a rovnou na to make-up. Ani moc pudru nedávám, jen velmi mírně. Osvědčil se mi Dr.Hauschka Kompaktní pudr a Dr.Hauschka Pudrová růž nebo Alverde Pudr Camouflage - ten je určen na fixaci očních stínů a je oftalmologicky testován, ale právě proto, že je tak jemný, vyhovuje mi na celý obličej, asi jako jediný produkt od Alverde.

Otázky od lidí:
1) Ja mám velmi citlivú pokožku. Hlavne sa to prejavuje pri zmene pocasia. Už som vyskúšala aj La Roche krémi na citlivú pokožku, lenže to malo slabý efekt. Pomohlo to scasti ked som mala suchú pokožku. Lenže to nepredchádzalo, nebránilo to pri podráždení napríklad pri chladnom vzduchu, alebo inom pocasí.
Jasně, ne všem budou krémy od La Roche-Posay fungovat, i když znám plno lidí, co na ně nedají dopustit. Doporučím ti zkusit nějaký krém, který fungoval mně - např. Clinique Comfort on call, Dr.Hauschka Růžový krém, levnější varianta z DM Balea Med Ultra Sensitive nebo Saloos Karité balzámy. Neodličuj se ničím, co pění, jen micelární vodou (Vichy, Eucerin, Clinique Mild Clarifying Lotion) - něco na způsob odličovací emulze na vatový tamponek) nebo odličovací mléko (Balea Med Ultra Sensitive, Saloos Hydrofilní odličovací oleje). Bude to znít blbě, ale ven vůbec nevycházej bez make-upu - nemluvím o řasence, tvářence atd., jen make-up, který vytvoří bariéru a dostatečně dlouhodobě ochrání před vysušujícím slunečním zářením a povětrnostními podmínkami - vítr, sucho apod. Kup si nejlépe nějaký make-up na hodně suchou pleť (např. Vichy Aerateint PURE pro suchou pleť).

2) Mám periorální dermatitidu, nesmím se mýt vůbec obličej vodou, jen jarišovým roztokem, tak co o něm soudí..., dále jakou značku použít,krémy, make-up, od Avéne i La Roche-Posay má plet také reaguje zarudlými pupínkami, ale teď nevím, zda to nejsou spíše otázky na lékaře, tak jaké má ona osobní zkušenosti.
Jarischův roztok jsem nepoužívala, místo toho jsem si oplachovala pleť Termální vodou La Roche-Posay ve spreji, když mě trápila periorální dermatitida. Ale dle zkušeností hodně lidí je Jarischův roztok malý a levný zázrak, takže pokud ti vyhovuje, klidně používej dál. Krémy a make-up Avéne ti já nedoporučím, jak jsem řekla, bohužel je používat nemůžu, pravděpodobně mi vadí přímo ta termální voda nebo něco ve složení přípravků. Na doléčení periorální dermatitidy ti doporučím krém La Roche-Posay Toleriane ULTRA a make-upy Vichy Dermablend a Aérateint, dlouhodobě (např. po vyléčení a na udržení zdravé pleti) ti doporučím krém La Roche-Posay  Hydraphase Intense Riche. Z lékárny jsem také úspěšně používala Vichy Aqualia Thermal Baume Mineral jako pleťovou masku.


4 comments:

 1. Bezvadný článek, mám citlivou pleť tak se mi to hodí. Děkuji Péťo! :)

  ReplyDelete
 2. ABSOLUUUTNE NAJLEPSI CLANOK A ROZHOVOR, CO SA TYKA CITLIVOSTI PLETI -mockrat VDAKA, velmi velmi velmi ste mi pomohli!!!! dakujem, Terka :)

  ReplyDelete
 3. ...také moc děkuji :-), moc jsem se toho dozvěděla a byla bych ráda, kdyby mohlo být i pokračování:-)

  ReplyDelete
 4. Mohu potvrdit, že La ROche-Posay je absolutně nejlepší co znám :-) Jana

  ReplyDelete

My name is Petra and I have been doing beauty videos for over 3 years. You can find them on Youtube under Crystalka89 and the content is mostly of makeup & hair tutorials, product reviews and a few bits and pieces of health & fitness.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blogger Wordpress Gadgets