Monday, May 28, 2012

Anglie - Vysoká a střední škola

Ahoj všichni :-)

takže konečně jsem se přinutila napsat tento dlouho slibovaný článek o anglických školách :-D Toto je doplněk k mým videjím, protože jsem stoprocentně zapomňela něco zmínit, takže abyste se mě nemuseli všichni ptát na to stejné, tady to máte. Všechno je z mých zkušeností, takže podotýkám, že to, co se praktikovalo na mé univerzitě nemusí být třeba pravda na jiných univerzitách...STŘEDNÍ ŠKOLA (A-LEVELS)
Pokud jste právě dokončili základní školu a chtěli byste jet do UK na střední, rovnou vám říkám: VYPRDNĚTE SE NA TO. Jak už jsem ve videu zmínila, Angličané neumí naprosto vychovávat děti. Všechno jim dovolí, děti nemají naprosto žádný respekt jak ke svým rodičům, tak ani k cizímu majetku. Na jednu stranu tu je míň posprejovaných baráků, ale zase když jedete třeba vlakem, všechny ty mladý hovada si otírají ty svoje špinavý kecky o sedadla naproti. Takže proto si vždycky sedám do řady...No ale to odbíháme od tématu :-) Jednoduše řečeno: pokud jste slušně vychované dítě, neradila bych vám sem jezdit na střední. 

Lepší je to, když to uděláte jak já. Střední škola tu má konečný certifikát A-Levels. Ty jdou rozdělit na dva roky. První rok děláte AS Level a druhý rok děláte A Level. Je potřeba mít nejméně 3 předměty, takže si můžete vybrat cokoli vás napadne: Ekonomie, biologie, účetnictví, matematika, anglický jazyk a literatura, atd... Zezačátku to může být možná trochu šok, protože nebudete znát žádná slovíčka, ale nebojte. V učebnicích je všechno vysvětlené jak pro debílky, takže s jazykem nebude problém. A navíc se aspoň naučíte pořádně anglicky. 

Já jsem ty A-levels dělala jen 2, protože jsem už měla 4 známky z maturity. Takže jsem měla Accounting a Business Studies. Cena byla 350 liber za jeden předmět. Každý týden jsem chodila na tří-hodinovou přednášku večer. Myslím, že to začínalo v 6:30 a končilo 9:30. Tím, že to bylo jednoleté studium a ne dvouleté, jak se to normálně dělá, tam bylo trochu víc učiva a probíralo se to rychleji. Pokud jste ale student z České republiky (ještě líp student gymnázia) a prošli jste si muky maturity, pak to budete zvládat levou zadní :-) 

Ty moje A levels jsem studovala na škole Kingston College. Žádný pohovor jsem mít nemusela. Stačily jim jen moje známky z gymplu. Takže pokud o toto máte zájem, musíte si udělat menší výzkum. Já vám ho dělat nebudu. Sory :-( 

Ty konečné testy pak byly docela v pohodě. Opět to byly písemné zkoušky, které se skládaly z obrovské většiny aplikace teorie. Takže z účetnictví to bylo počítání a řešení různých účtů atd, a z business studies to byly esejové otázky. Zezačátku je velice důležité, abyste se hodně snažili a hlásili v hodinách a ukazovali tomu profesorovi, že to umíte, protože univerzity vyžadují od vás a vašich profesorů, aby vám dali známku, kterou si myslí, že dostanete. Samozřejmě kdybych se snažila celej rok, moje očekávaná známka byla A, a pak se na to vyprdla a dostala D, stejně je to jedno. Univerzity prostě chtějí vědět, jak se snažíte v hodinách, a pokud váš profesor řekne, že dostanete A nebo B, pak už je to moc nezajímá. Některé univerzity vám můžou nabídnout buď nepodmínečné přijetí (což jsem měla já. Proto jsem se pak vyprdla na učení se na ty zkoušky, protože jsem byla prostě přijatá i kdybych to propadla :-D) a nebo podmínečné přijetí, pod podmínkou toho, že dostanete takové známky, jaké váš profesor řekl, že asi budete mít. 

VYSOKÁ ŠKOLA
Na vysokou je myslím deadline někdy v lednu. Takže pokud se chystáte jít na univerzitu řekněme v září 2013, pak musíte podat přihlášku nejpozději do konce ledna 2013. Každý student má nárok na 5 přihlášek. Všechno se to dělá přes organizaci UCAS. Vyberete si 5 univerzit, ke kterým se chcete přihlásit, vyplníte tu UCAS přihlášku, a zaplatíte 30 liber (dnes je to možná i víc). Také do té přihlášky musíte napsat takový malý esej o tom, proč by vás ta univerzita měla přijmout. 

Výběr univerzit: V Anglii se zaměstnavatelé dívají na dvě věci: jak je vaše univerzita dobrá a na to, jakou máte výslednou známku. To první můžete ovlivnit následujícně. Klikněte ZDE a vybírejte univerzitu podle vaší polohy a pak podle RANKING. Moje univerzita, Royal Holloway, je momentálně na místě 26. Snažte se vybrat si ty nejlepší. Pak jděte na jejich internetové stránky a nechte si od nich zaslat PROSPECTUS (příklad zde). Je to víceméně ukázka kurzů a důležité je dívat se na to, jaké známky vyžadují. Takže pokud máte z maturity třeba 1, 1, 2, tak to je stejné jako A, A, B. Tyto známky chtějí ty nejlepší univerzity. Pokud máte známky horší, budete muset kouknout na tom žebříčku trochu níže. 

Pak až si vyberete univerzity, vyplníte UCAS přihlášku a čekáte zhruba 2 měsíce na rozhodnutí. Pokud vás přijme víc jak jedna univerzita, můžete si pak vybrat na kterou chcete jít. Jakmile to vyberete, měli byste zažádat o půjčku. Vzhledem k tomu, že od září 2012 bude školné 9,000 liber (270,000 Kč), pochybuju, že na to budete někdo mít peníze, takže musíte o tu půjčku zažádat ZDE.  (mimochodem - můžete si udělat studentský bankovní účet. HSBC jsou hovada a asi vám to nebudou chtít dát. Já jsem s Barclays a ti jsou naprosto super. Účet jsem měla vyřešen během hodiny. Akorát jim musíte dotáhnout potvrzení o přijetí.)

No a pak v září nastoupíte na školu. Můžete samozřejmě bydlet na koleji, ale bude vás to stát ještě o 1500 liber na rok víc. My jsme po celé 3 roky měli vždy 4 předměty na každého půl roku. První rok byly všechny předměty povinné, druhý víceméně taky. Až ve třeťáku jsem si mohla 4 předměty vybrat. Já jsem studovala BSc. (Hons) Financial and Business Studies. To BSc znamená Bachelor of Science. Ještě existuje BA, což je Bachelor of Arts - to ale nedělejte. Není to moc dobrý. 

ZKOUŠKY NA UNIVERZITĚ
První ročník se nemusí kolem zkoušek strachovat, protože se to nikam nepočítá. Z každého předmětu a každý půl rok jsme museli napsat test a assignment (buď test, který jsme počítali doma a nebo napsat esej). Každý musel mít minimálně 25% jako známku. Nikam se to ale nikdy nepočítalo. Bylo to asi jen proto, aby nás donutili se aspoň jednou za toho půlroku naučit. Každý 7.týden ještě byl 'reading week', což byla týdenní pauza od školy na učení. Po Reading týdnu jsme psali ty eseje a testy. 

Na konci roku pak byly zkoušky. Vždy jsme na ně měli 4 týdny volno na učení. U nás v ekonomii se počítají zkoušky jako 100% naší známky. U některých jiných odvětví (třeba psychologie) se počítají s menším procentem, protože se jim započítávají různé projekty a eseje. 

Bakalářka: My jsme ji měli dobrovolnou. Ano, čtete dobře :-) Mohla jsem si vybrat. Buď psát bakalářku a nebo mít jeden předmět. Samozřejmě jsem si vybrala předmět, protože já jsem v psaní a výzkumu naprostá lemra. Nenávidím, když musím na internetu nebo z knížek číst o něčem, co mě naprosto nezajímá. A pak to ještě psát vlastními slovy?? Haha, děkuju pěkně, ale né.

Moje zkoušky tento třetí ročník byly teda masakr. Protože jsem kapánek zvorala zkoušky ve druháku, říkala jsem si, že tento rok musím mít jedničku. Abych měla celkovou jedničku, neboli First class honours, musela jsem mít víc jak 76 průměr (ze 100). Takže jsem jak idiot 2 měsíce seděla na prdeli a učila-mučila. No a jak nastaly zkoušky, myslela jsem, že do někoho kopnu. První předmět docela ušel a byly tam věci, které jsme se učili. Zbytek předmětů byla ale hrůza. Měla jsem 3 nové půl-předměty, takže jsem se nemohla učit podle toho, co bylo z minulých let ve zkouškách. Tak jsem se učila všechno. Jeden náš profesor byl ale hajzl a do zkoušky nám dal věci, které jsme s ním vůbec neprobírali. Jakštakš jsem to věděla jen díky tomu, že druhý den jsem měla zkoušku právě na ty věci. Nejhorší ale bylo 'Financial economics'. V minulých letech ty zkoušky byly totiž docela lehké a bylo v nich všechno, co se bralo. Tento rok nám dali věci, které nebyly jak ani v knížce, tak ani v našich poznámkách z přednášek. Takže jsme se naštvali a sepsali jim petici. Podepsalo zhruba 150 lidí, tak se modlím, aby nám to uznali a přidali pár bodů, jinak jsem v háji. No prostě celkově tento rok byly zkoušky několikanásobně těžší než předchozí roky :-( Největší problém je ten, že si na to nemůžete nijak stěžovat...

Takže asi chápete, proč jsem z toho tak zklamaná. Člověk se tady nehorázně snaží o to, mít jedničku, a učitelé si pak vymyslí nemožné zkoušky a není nic, co jsem pro to mohla udělat :-( 

ZNÁMKOVÁNÍ
U středních škol se používá A, B, C, D, E, F (jako fail).
U vysokých škol je to následující: 100-70 je 1, 60-69 je 2.1, 50-59 je 2, 40-49 je 3, 0-39 je fail (Propadák). Takže jak můžete vidět, to rozmezí na jedničku je docela veliké. Stejně by to byl ale zázrak, kdybych měla jedničku. No nevadí, 2.1 je taky dobrý. Pokud ale máte horší známku než 2.1, nikdo vás asi nebude chtít zaměstnat :-(

Takže tohle je myslím všechno, co jsem vám tu chtěla napsat o anglických školách. Pokud máte nějaké dotazy, pište mi sem do komentů a já se na to pokusím odpovědět. Nebudu odpovídat na osobní maily ohledně tohoto, protože to nechci každému vypisovat zvlášť. Takže mi prosím piště sem do komentářů, ať to vidí i ostatní. Děkuji :-)
161 comments:

 1. ahoj, jednou jsem se na internetu dočetla, že v Anglii funguje tzv. 'grant' na školné pro studenty, jejichž rodiče měsíčně vydělávají pod 60 000 kč.. funguje to tam ještě, a nebo musím zaplatit prostě plnou cenu?
  díky za odpověd.. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, no já si pamatuju, že jsem se na to taky dívala, ale mám pocit že to bylo jen pro Britské studenty. Jediné, co můžeš jako cizí student mít, je 'scholarship', ale na to bys musela mít samé jedničky.

   Delete
  2. aha, tak na samý jedničky nemám takže bych měla začít šetřit :/ no nevadí :D

   Delete
  3. Granty primo neexistuji, UK vse resi pres statni studentske pujcky. Ve Skotsku se zatim skolne neplati (pokud jste EU studenti). Jinak existuje nekolik organizaci, ktere poskytuji stipendia:

   Stipendia

   Ohledně financování životních nákladů při studiích v zahraničí, tak se za poslední tři roky objevila celá řada stipendií pro České studenty v Británii i jinde v zahraničí na obou úrovních undergraduate i postgraduate. Tyto jsou hodně kompetitivní a dostávají je studenti na základě meritu. Tady je pár příkladů:

   Stipendia pro Čechy:

   Nadace Zdeňka Bakaly: www.nadacezb.cz

   The Kellner Family Foundation: www.kellnerfoundation.cz

   Open Society Fund Praha: www.osf.cz

   Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových: www.krsekfoundation.cz

   Stipendia pro Slováky:

   SPP (Hlavička): www.nadaciaspp.sk/hlavicka

   Nadácie Tatra Banky: www.nadaciatatrabanky.sk/grantovy-program-Studenti-do-sveta

   Postgraduate studium na Oxfordu:

   The Weidenfeld Scholarships and Leadership Programme - University of Oxford:
   www.ox.ac.uk/feesandfunding/prospectivegrad/scholarships/university/weidenfeld

   Scatcherd Scholarships:
   www.ox.ac.uk/feesandfunding/prospectivegrad/scholarships/university/scatcherd/

   Clarendon Scholarships:
   http://www.clarendon.ox.ac.uk/

   Další zajímavé informace včetně stipendijních programů od Britské ambasády v Praze a Ministerstva zahraničních věcí: ukinczechrepublic.fco.gov.uk/cs/visiting-uk/studying-in-uk/

   LSE mají vlastní stipendia pro studenty ze střední Evropy, které hradí školné a "maintanance" (Kadas Scholarship). Imperial College má například velmi zajímavý stipendijní program na MSc v Petroleum Engineering a na konci prakticky zaručenou práci ropného inženýra v Total nebo jiných prestižních ropných společnostech, které program sponzorují. Mnohé univerzity v Británii pak mívají vlastní stipendijní programy pro Masters programy, na ty je potřeba hledat přímo na stránkách univerzit a daných oborů. V Oxbridge existuje mnoho grantů a stipendií přímo od jejich “colleges”, hledejte přímo na jejich stránkách (King's, St. John's(Ox.), St John's(Cam.), University, New, Queen's atd.). Open Society Fund také dávají stipendia na přední (soukromé) internátní střední školy v Británii a USA. Nadace tyto stipendia vyhlašuje na podzim každého roku a uzávěrka bývá na začátku prosince. Přesně takto jsem se sama dostala na studium do Británie. Byla to úžasná zkušenost a životní příležitost a každému bych doporučila se zkusit přihlásit.

   Delete
 2. Ahoj,
  když přijedu do Anglie a budu mít dobrou znalost AJ, ale budu mít české vzdělání - SŠ, VŠ, zaměstnají mě?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, pokud se umíš domluvit, umíš odborná slovíčka ke tvému zaměstnání a dobré známky ze škol, tak tě zaměstnají. Můj přítel má taky české školy a normálně si tu našel super práci.

   Delete
  2. Děkuji :)

   A můžu se ještě zeptat, jak je to s vízem? Jak dlouho můžu v Anglii pobývat, co se musí zařídit...

   Promiň, že Tě tak otravuju, zatím se mi to nepodařilo vyhledat.

   Delete
 3. Jako člen Evropské Unie nemusíš mít žádná víza ani povolení k pobytu a k práci.

  ReplyDelete
 4. Ahoj, chtěla jsem se zeptat, jak se přihlašuje na ty A-level?
  Děkuju moc za odpověď :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Doporucuju se hlasit pres: Open Society Fund kteri dávají stipendia na přední (soukromé) internátní střední školy v Británii a USA. Nadace tyto stipendia vyhlašuje na podzim každého roku a uzávěrka bývá na začátku prosince. Přesně takto jsem se sama dostala na studium do Británie. Byla to úžasná zkušenost a životní příležitost a každému bych doporučila se zkusit přihlásit.

   Open Society Fund také dávají stipendia na přední (soukromé) internátní střední školy v Británii a USA. Nadace tyto stipendia vyhlašuje na podzim každého roku a uzávěrka bývá na začátku prosince. Přesně takto jsem se sama dostala na studium do Británie. Byla to úžasná zkušenost a životní příležitost a každému bych doporučila se zkusit přihlásit.

   http://www.osf.cz/stipendia/

   Delete
 5. Přidávám se k dotazu Anonymní... Jak se mám přihlásit na ty A-level? Až když budu v Anglii, nbo z ČR?
  Moc Vám děkuji.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Prostě si najdi školu, na kterou chceš chodit, jdi na jejich stránky a klikni na APPLY. To si ale musíš zjistit sama, jestli se můžeš přihlašovat z ČR nebo UK. Prostě jim napiš maila a oni ti odpoví.

   Delete
 6. This comment has been removed by a blog administrator.

  ReplyDelete
 7. a na vysokej od teba nevyžadovali certifikát z angličtiny? ani keď si ju končila? už som totiž počula o takých prípadoch..

  ReplyDelete
  Replies
  1. ne, v životě po mě nikdo nechtěl dokazovat to, že umím anglicky.

   Delete
  2. Pokud se hlasis s Ceska, tak urcie nejaky certifikat nebo test udelat musis. Na stredni skolu (A-levels) jsem musela delat STEP test pres Open Society Fund. Pokud se hlasis pres UCAS na univerzitu a nemas maturitu v AJ, musis mit testy IELTS, TOEFL nebo Advanced Cambridge Certificate.

   Delete
 8. Ahoj, předně chci pochválit článek a blog :)
  A pak bych se chtěla samozřejmě na něco zeptata :D Týká se to té eseje, co musím poslat přes UCAS. Zajímalo by mě, jestli mám šanci se na vysokou dostat i v případě, že nevyhrávám celorepublikové Olympiády apod.? :)
  Díky za odpověď :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ahoj :-) no záleží na tom, na jakou školu si pošleš přihlášku. Každá univerzita totiž požaduje po studentech jiné známky, tak musíš najít tu, u které bys měla šanci na přijetí. Ten esej je jen hromada keců o tom, proč bys tam chtěla studovat atd...

   Delete
  2. Detailni informace ohledne prihlasek pres UCAS a "personal statement" jsem sepsala tady: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 9. Ahoj, můžu se zeptat jestli si maturovala z matiky? Většinou totiž vyžadujou na A-levels GSCE z matiky, a já jsem z ní nematurovala, tak se obávám že to bude problém. Jinak díky za super článek, hodně mě to inspirovalo. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. ahoj. Ano, já jsem z matiky maturovala. To ale nemá nic společnýho s GCSE. GCSE je neco podobného známkam z deváté třídy základní školy. Takže pokud po tobě někdo chce A-levels z matiky, musíš z ní maturovat. Pokud chcou GCSE z matiky, musíš jí mít na vysvědčení z deváté třídy.

   Delete
  2. Ahoj, moc děkujeme za super článek :-) jen se chci zeptat ohledně GCSE. Když chtějí doložit tenhle level k práci, stačí jim opravdu ukázat vysvědčení z 9 třídy? Nechtějí nějakou rekvalifikaci přímo v Anglii nebo něco? Dočetla jsem se, že LearnDirect poskytuje výuku jako ekvivalent k GCSE zadarmo, nevíš o tom náhodou něco víc prosím? Moc děkuju, D :-)

   Delete
  3. ahoj, ještě se mi nestalo, že by po mě chtěl někdo doložit kvalifikaci. Speciálně GCSE... ale dyštak si to vysvědčení nech notářem přeložit pokud si nejsi jistá, ale já to nikdy nepotřebovala. Ani nikdo nechtěl vidět moje maturitní vysvědčení. takže na nějakou rekvalifikaci bych se z vysoka vyprdla.

   Delete
  4. No, chci pracovat jako letuška, teď nabírali k British Airways a chtějí doložit školu a práci za posledních pět let a chtějí přímo tu matiku a angličtinu GCSE, takže předpokládám, že by to po mě chtít mohli. Tak mě právě zajímalo, jestli by mi vážně vysvědčení z 9. třídy uznali.
   Moc děkuju za odpověď :-)

   Delete
 10. Ahoj :) Chtěla bych tě moc pochválit za videa a všechny informace o vzdělání v Anglii. Podle mě jsi udělala skvělou věc, že jsi natočila ty videa o školách, protože jako by jsi říkala dnešním studentům "Jeďte studovat do Anglie"! :) Hned po tom, co jsem zhlédla tvá videa, věděla jsem jedno: Chci jít studovat vysokou do Anglie ! :):D Příští rok se budu hlásit na gympl. Podle mě na to mám. Zatím jsem na základce, ale v takové té lepší, inteligentnější výběrové třídě :) :D Nevěděla jsem, jakou si vyberu SŠ, protože nemám ani páru o tom, čím bych se chtěla v budoucnu živit. O gymplu jsem neuvažovala, protože pokud bych nešla na vysokou, byl by mi ten gympl celkem na nic a celý život bych dělala maximálně prodavačku. Ale pak jsem si řekla, že prostě zamakám :) Chci mít celý život hřejivý pocit penízků v peněžence a nežít z výplaty k výplatě. :) :D Půjdu na gympl a pak na to budu mít ještě další 4 roky, abych se rozhodla. Moc si mi pomohla, že jsi mi přiblížila život v Anglii. Teď už aspoň vím, co chci. Kde chci žít a jakým směrem se bude moje vzdělání odvíjet :) Děkuji ! :) A ještě mám jeden takový dotaz :) Už na základce ses určitě hodně dobře učila. Jaké známky jsi měla v 8. třídě? :) Teda jestli si to ještě vůbec pamatuješ :) Přiznávám, že jsem na známky celkem dlabala. Vyznamenání mám, ale všechny testy jsem se snažila psát na 2-3. Ale jsem cílevědomá a když si něco vezmu do hlavu, už to nevytřepu a jdu si za svým cílem. :) A teď už ten cíl ( díky tobě) už znám :) Ještě jednou moc děkuji ! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj Anet, jsem moc ráda, že jsem mohla pomoct. Ohledně mých známek na základce - měla jsem i někdy trojky. Až v 9.třídě jsem pořádně makala, abych měla jedničky. Předtím to bylo víceméně jedno, co jsem měla.

   Delete
 11. Ahoj.:)
  Promiň, že otravuju, ale chtěla bych tě poprosit o radu.Budu ti hrozně vděčná, když mi odepíšeš. Teď v září jdu do devítky a čeká mě volba střední školy. Ráda bych po střední šla studovat vysokou školu do Anglie, přemýšlela jsem i o tom, že bych tam šla už na střední, ale asi bych ještě nezvládala učivo v angličtině. Chci se tě zeptat jakou by si mi doporučila střední školu, nevím totiž, jestli mám jít na jazykovou, abych si zlepšila angličtinu a potom zvládala učivo v angličtině na vysoké škole, nebo jestli mám jít na střední školu s nějakým zaměřením a nebo jestli mám jít na gymnázium. Upřímně na to gymnázium se mi moc nechce, vím že bych ho zvládala, ale nějak se mi tam prostě nechce, ale kdyby mi to mělo nějak pomoct v souvislosti se studiem v Anglii tak bych tam šla. Tenhle článek a videa o studiu v Anglii mě trošku vystrašili. Představovala jsem si to všechno snadněji, ale alespoň jsem díky tobě zjistila, jaké to doopravdy je. :) Ještě se chci zeptat, jak píšeš v článku a myslím, že jsi to říkala i ve videu že bude školné 9,000 liber - to je školné za jeden rok, nebo za celé studium? Mě se to zdá teda opravdu hodně. Jinak děláš úžasný videa, hrozně moc děkuju, že děláš takováhle videa v češtině ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj Domi,

   já opravdu nevím, jakou střední ti doporučit. To si musíš rozhodnout sama. Něco ti ale řeknu - jestli půjdeš na gympl, budeš na tu vysokou víc připravená (budeš zvyklá se hodně učit).

   A to školné je 9,000 liber na rok. Studium je 3 roky.
   Pa

   Delete
  2. Taky ti odpovim. Jako clovek co opravdu cestuje bez penez a mluvi nekolika jazyky a zil v UK. Moc se na nejakpu anglii nepripravuj tim ze budes roky neco studovat pred tim nezly tam pojedes. Nebot se muze stat ze se budes jen a jen pripravovat a nakonec az tam prijedes tak budes tak zklamana ze to bude i tezky si na Anglii navyknout. Proste se seber a jed hend jako Aupair nemusis platit najem a jidlo a za rok muze byt tvoje anglina na urovni ze bys mohla jit si neco i vystudovat. Jinak pokavat pocitas s tim ze se vratis s anglickym diplomem a dobrou anglictinou do CZ a ze se tam o tebe pretrhaji a daji ti dobrou praci, tak na to rovnou zapomen. Dneska anglicky mluvi kde kdo a nezalezi na tom jak dobre. Anglictina je ti tudis dobra pouze na cestovani a nebo pokavatg chces v anglii zit. Anglicke vzdelani ti v CZ taky neuznaji (osobni zkusenost) nebot ti ho budou proste zavidet!
   Ale az budes v anglii zit, studovat a pracovat, tak uz se do CZ nikdy nebudes chtit vratit a bude ti lito kazdyho kdo v CZ ustal a nechava se tam dobrovolne tyrat tema zlodejskejma kapitalistama. Jestli chces tedy neco v zivote zazit tak se seber a upaluj co nejdriv.

   Delete
  3. Ahoj, pokud se chystas do UK na stredni skolu, tak doporucuju se prihlasit na stipendijni program OSF: http://www.osf.cz/stipendia/

   Ti ti nejen zaplati zivotni naklady a skolne, ale vyberou i dobrou skolu.

   Delete
 12. Ahoj Peťko:) Nejdříve Ti chci pochválit Tvůj blog a Tvá videa:) A chtěla bych se Tě na něco zeptat. Jak psala Anett, díky Tobě jsem si aspoň trochu udělala přectavu o své budoucnosti:) Jsem v 7.třídě( sekundě), ale na gymnáziu. Jelikož jěště nevím na na jaké zaměření VŠ bych chtěla. Asi obor jako doktorka nebo veterinářk, i když nevím jak bych zvládla ty názvy těch věcí. No, obdivuji Tě, že jsi maturovala z matiky. To mě matematika moc nejde, záleží jim na matice( to je taková hloupá otázka já vím). ale nevím jestli by jsme na to měli peníze, jelikož jako vzít si půjičku 270 000Kč( na takovou částku by jsme neměli. a to pouze jen na 1semestr. A k tomu ještě ty a-levels:( Neexistuje něco co by tu cenu trochu srazilo nebo nějaké stipendium:( A jestli bych se mohla už nějak připravovat? Díky moc a omlouváza gramatického chyby:D a jaký máš názor, co j lepší: VŠ v USA nebo v Ve spojeném království? Děkuji

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, stipendii a moznosti je opravdu hodne. Ja sama jsem studovala v UK na stredni, VS a na doktorat a za studia jsem nezaplatila ani libru. V mem blogu jsem popsala moznosti jak v Anglii/Skotsku studovat a take kde a jak sehnat stipendia: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 13. Non teda to cumim. Fandim ti kote, ale ses dost naivni, ale ses hezka holka a asi dost super a tak verim ze se ti sem tam zadari mit i stesti bez kteryho bys nemela sanci. V Anglii jsem zil a to i ve Skotsku a to nekolik let a i tam vystudoval (Dneska ziji jiz v 6 zemi kdyz nepocitam CR). Skoly co jsou v UK hrazene statem byli tehda narvane Polakama a vychodakama kteri se snazily si rychle zaridit UK degree a sehnat dobrou praci, bylo tedy jedine reseni jit studovat na soukromou skolu. Vysledek byl ze kvalitni prace jsou a budou vzdy okupovane britama a tam se nikdo jinej nedostane a kdyz se nekde obevily prace ktery za neco staly tak to tam ovladali Polaci a tudis pokavat Polakum vylozene nelezes do zadku tak nemas sanci takovou praci dostat. Samozrejme nekdy se ti stesti muze priplest pod nohy, ale to neni pravidlo. Pujcka od banky na studia byl tehda opravdu jen sen nebot jsi musela mit 5 let otevrene anglicke konto a na nem pravidelny pohyb penez z prace full-time (pochybuji ze to zmenily).
  Bohaty rodice nemam a segru s barakem v Anglii taky ne a tak muzu rict podle svejch zkusenosti ze jestli nekdo touzi po tom ze se z CZ sebere a jen tak si odjede do Anglie studovat a pracovat, tak narovinu to je temer nemozna vec teda alespon pro kluky (holky muzou zacit jako au-pair coz je jedina moznost).
  Pokavat nechcete a nebo nemuzete (kluk) delat au-pair, tak vam nezbide nic jineho nezli nasetrit penize a jeste s nekym se domluvit aby jste na to byli dva. Nejezdete tam rozhodne hledat praci na prazdniny (nemozne). Nejlepsi cas na hledani prace je prvni dny v srpnu apak az brezen duben. privezte si penize alespon na dva mesice zivota nebot se muze stat ze mesic budete hledat praci a druhej budete cekat na penize. Jestli touzite po zivote v Londyne tak se rozhodne nejprve predem informujte kde chcete bydlet, nebot Londyn muze byt pekne nebezpecny.
  Bez angliny praci jen tezko sezenete a tak je dobre prijet jiz s anglinou a v anglii se jen rozkecat. I kdyz sam bych jiz do anglie nejel protoze si nemyslim ze je to dobra zeme na zivot, tak ale na uceni anglictiny pokavat chcete umet mluvit perfektne je to asi to nejlepsi a to Londyn. V Londyn je totiz jedine masto na svete s tak ruznorodou multikulturou. Lide kteri zily v New Yorku a Londine a tudiz mohou porovnat vam reknou ze New York neni tak rozmanitej na narodnosti tak jako Londyn. Znamena to tedy ze v Londyne se naucite krome perfektni anglictiny take porozumet skladbe sveta a slovu "common sense" ktere vlastne v Londyne prekticky postrada smysl :-). Krom nesmirnych zivotnich zkusennosti s ruznymi narodnostmi budete schopni rozumet prakticky kazdemu english accentu coz je velika vyhoda a tak se vam nakonec bude stavat i to ze budete muset prekladat rodilym anglicanum dialog ktery vedou s rodinnym australanem ci americanem etc. nebot oni sami si mezi sebou nerozumeji.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dodatek:

   A az budete anglicky valet tak dobre jako ja ze si i lide narozeni v anglicky mluvicich zemich budou myslet ze jste treba z New Zeland ci Canady, tak vam pomcase zacne bejt anglictina moc tesna a zacne te se ucit dalsi jazyky a zkoncinte jako je (mluvim Anglicky, Francouzsky, Rusky, Italsky, Nemecky. Cesky) a zjistite ze mate svobodu pohybu po celem svete a neni pro vas problem si praci sehned, ale ta prace vzdy bude jen ta co nikdo delat nechce tedy ta podradna nebot o tu dobrou vzdy bude rvacke mezi mistnimy. Nezalize pritom na tom jake mate vzdelani, kolik diplomu mate kolika jazyky mluvite atd. Penize vam nikdy stejne nepotecou pokavat nemate bohaty rodice kteri vam je posilaji. A tak jestli jste slysely o nekom ze vystudoval v zahranini a zacal z niceho a tedka ma penez plne kapsy, tak proste lze a zkutecnost je takova ze vystudoval ze penize rodicu, praci dela podradnou ale zije si v centru londyna kde je najem mnohonasobne vetsi nezli jeho/jeji mesicni plat, chodi oblikana v drahem kvadru, utraci penize za disko a elektroniku a budi tak dojem ze si videlava sam, ale zkutecnost je takova ze do prace chodi jen kvuli tomu aby potesil sve rodice kteri by mu/ji jinak prestaly posilat mesicne tisice eur na konto.

   Delete
  2. A jeste jeden dodatek:

   Holka mas ale pravdu v tom ze v CR to stoji tak za hovvnno ze tam muze zustat opravdu jen blazen! Jako prvni zemi asi opravdu muzu doporucit Anglii i kdyz jak jsem jiz zhora napsal neni to prochazka ruzovou zahradou, nebot prvni a nejdulezitejsi jazyk ktery potrebujete umet je prave Anglictina!!! Rozhodne ale pokavat nemate bohate rodice nedoporucuju USA ci Kanadu ci Australii nebo cokoliv c
   je vzdaleno daleko od Evropy. Nebot pokavat se stane ze se ocitnete na ulici bez prijmu a rodice vam nemohou penize poslat protoze je samy nemaji, tak budete bojovat na ulici o holi zivot! Z Anglie se vzdy do CZ dostanete a to treba i stopem kdyz si vychytate v Doveru Cesky kamion (nestane se tedy ze padnete do nejake dprese). Pokavat vam nekdo rekl ze taky byl v USA a ocitl se bez prijmu ale on je ten pan tvrdej kterej si poradil tak je to zase jeden ulhanej co ma za prdeli bohaty rodice. Pokavat zacnete cestovat tak poznate a uvidite veci ze vam budou padat oci z dulku. Tak treba napriklad zebrajici mlade lidi na ulici kteri az podezrele vypadaji dobre na to ze jsou trapeni hladem avsak v kapse maji zlate platebni karty narvane penezma od rodicu a tito chudinky si jen dokazuji ze je mozne jako bezdomovec prezit a vypracovat se, coz pak tito podvodnicci nakonec kazdemu rikaji a dokonce i o tom pisi knihy a vydavaji je. Knihy o tom jak byli kdysi bezdomovci a dneks vlastni tovarnu. Zkutecnost je ovsem takova ze na ulici spaly pouze par dnu a kdyz s potrebovali umejt a poradne se vyspat tak si zaplatily luxusni hotel, obcas zavolili svejm rodicum at jim prihodej na konto vic penez a tu tovarnu pak jen podedily. Tak tohle je opravdova tvar kapitalismu.

   [jink sorry za moji cestinu, uz ji nepouzivam dlouho a anglicky mluvim lip nezli cesky]

   Delete
  3. Oprava : Napsal jsem ze nejlepsi cas na hledani prace v Anglii je prvni dny v Srpnu. Chtel jsem rict September coz je zari.
   PS: Asi prestanu hulit to svinstvo :-)

   Delete
  4. Jo a jeste neco. Videl sem dalsi tvoje video kde vysvetlujes jak se naucit anglicky a hlavne to ze v cechach se ty lidi nenauceji a voni ti v tech prizpevkach zpatky za to nadavaji ze kecas a ze voni mely dobry ucitele a bla bla..
   Naprosto s tebou souhlasim ze v cechach se to nenauceji a to ani na vysoky skole a to sami plati o francoustine jak tam nekdo zminoval.
   Temhle lidem bych chtel vzkazat ze kdyz si mysleji ze maji tak dobrou anglictinu z CZ skoly tak at jedou si sehnad praci a zit do nejake anglicky mluvici zeme a at zijou jen mezi anglicanama. a tam prijdou na to ze i po 8 letech studiich anglictiny v CZ vlastne anglicky ale vuberc neumeji. Big time!!! Jestli si to nekde vyskousel nekdo mezi turistama a mysli si ze je ok tak to ho musim zklamat protoze turisti na tom z tou anglictinou moc valne taky nejsou a kdyz se dva ze vzlastni skoly co umej prd sejdou tak je jasny ze si budou rozumet a rikat si ze jim to takhle staci. Avsak hacek je v tom ze jsou anglicani docela sensitivni na nepohodlny rozhovor v anglictine s nekym kdo dela chyby , moc premysli, nerozumi do podrobna frazim, a ma vychodoevropskej accent. To se s vama mili cechackove zadnej anglican bavit ani nebude protoze podle nej anglicky proste neumite. End of story!!! Podkal jsem ceskou vysokoskolacku co se ucila anglictinu roky a dokonce i zila rok nekde na aljasce jak sama rikala, ale ta holka kdyz promluvila tak znela jako Google Translator a kdyz sem na ni vybalil svoji plynulou anglictinu tak mi nerozumela ani slovo ale zato anglicani a australani se citily se mnou natolik v pohode ze zapomely na to ze jsem jim rekl ze jsem z CZ a myslei si ze se baveji jednim z nich a zacaly predemnou pomlouvat vsechny postkomunisticky zeme v domeni ze jsem australan.
   K tem accentum bych chtel dodat ze se vam bude menit s tim jak budete cestovat a zaroven se budete schopni ho i prepinat podle toho s kym se bavite. Takze kdyz se budete bavit s Anglanem tak po nejake chcili se vam accnt postupne promeni na anglickej, to sami se skotem, australanem, ci USA. Je to docela sranda a relax.

   Delete
  5. Páni, nemám ti tady na mým blogu vytvořit nějakej svůj vlastní koutek? :-P
   Jo, samozřejmě každý máme jiné názory a jiné zkušenosti. Ve většině s tebou souhlasím a samozřejmě lidé, kteří si myslí, že si do cizí země přijedou a všichni se jim budou klanit, jsou opravdu naivní. Nelíbí se mi ale to, že hned automaticky předpokládáš, že mám bohaté rodiče. Právě naopak. Otce jsem neviděla od 13 let a moje mamka je v důchodě (se středoškolským vzděláním). Jediný důvod, proč jsme se měli jakž takž je ten, že se moje o 15 let starší sestra odstěhovala do UK a posílala nám peníze. Proto jsem taky jela do UK, protože vím, že bych se měla líp než v ČR. Já ČR samozřejmě miluju, ale na to aby se tam člověk měl tak jak v UK, musí hodně makat a podvádět... Lidi si myslí, že se do ciziny dá jet jen jako au pair, ale to je podle mě blbost. Je tu hromada prací, jako např. obchoďáky a supermarkety, kde si můžeš vydělat dokonce i líp. Já jsem si tam sehnala práci hned do 3 týdny, co jsem byla v UK, takže to podle mě není problém, pokud nejsi totální trouba na angličtinu.

   A s tím jazykem: já jsem si taky myslela, jak skvěle umím anglicky z gymnázia, ale když pak má člověk s někým vést inteligentní rozhovor, zjistí, že angličtina z českých škol prostě není dost. Ano, na to, aby si člověk koupil lístek na bus a do London dungeon a já nevím kam ještě to stačí. Na domlovu s plynule mluvícím angličanem to ale prostě není dost, protože ze začátku je velice těžké rozpoznat slovíčka s různými přízvuky...

   Delete
  6. Ale prosimte. Sem mluvil vetsinou generally. To nebylo na tebe to s tema bohatejma rodicema ale na ty zobaky co budou kazdymu cpat do nekonecna ze se vypracovali z niceho ale pravda je jina. Kdybys mela bohaty rodice, tak mluvis takhle: "Ja sem se anglicky naucila za pul roku v cechach koukanim na CNN a hned jak sem prijela do UK hned ve me rozpoznaly ze mam IQ 130 a ze pro jejich firmu budu prinosem. Ve firme jsem zacala umivanim kabelu a hned po tydnu si me vsiml majitel firmy a tedka sedim ve vedeni firma a jezdim si v Maserati. " :-)

   Delete
  7. Ale tak to vis ze se da sehnat prace, ale neuvedomujes si ze ty kdyz si prijela tak si mela rovnou kde bydlet a tim si si usetrila spoustu nervu a penez. Nerikam to kvuli tomu aby buhvi co ale kvuli tomu ze teda kdyz uz se tady snazis pomoct lidem tak tohle je zrovna cast v ktere nemuzes slouzit a je zapotrebi aby tu informaci nekdo doplnil coz delam tedka ja na tvim blogu. Takze ty jsi sehnala praci za 3 tydny coz se mozna stane se stestim spouste lidem, ale ti co prijedou do UK nemaji kde bydlet a tak musi prijet docela s dost penezma coz neni neni zrovna scenar obyc lidi co maji duvod odejit z CZ. Vetsina lidi ma hoilou prddel a na to aby prijely do UK, zaplatily si hostel po dobu co hledaji ubytko potom najem 400liber a dalsich 400 zalohu (security deposit), pak dalsich 200-300 na zakladni jidlo a 150 na dopravu no nevim hele ale muj scenar to urcite nebyl a tech co se neboji a jsou donuceni v zivote vzit risk to asi scenar nebude taky a proto holkam doporucuji Aupair a kluci jsou vicemene v loji.

   Ale ses fakt super ze se snazis pomoct radama na ktery je vetsina cechu lakoma a oni by nepomohly. A to ze teda pomahas a tocis videa je taky tak trosku dukaz ze vis jaky to je si odtrhnout od hubby a jasne ze teda nemas bohaty rodice.
   Hele Petro mej se fajn...

   Delete
  8. Uz neni pravda, ze dobre prace maji jen Britove. Cesi a Slovaci, co v UK vystudovali jiz dnes vytvorili prostredi pro ostatni, kde se mohou uspesne uchazet o "lepsi" praci. Znam mnoho Cechu a Slovaku, co v UK delaji na tech nejvyssich pozicich v bankach, univerzitach, vsemoznych firmach atd. Ohledne financi ale stale doporucuju Skotsko, kde nasinci stale skolne neplati.

   Delete
 14. Ahoj, chtěla bych se zeptat, jestli se dá na VŠ v Anglii dostat bez A-levels a jen s maturitou z ČR? Děkuji.

  ReplyDelete
  Replies
  1. ano dá, ale pokud chceš na dobrou školu, měla bys mít aspoň 1,2,2.

   Delete
  2. Ceskou maturitu ti uznaji. Znamky prepocitavej takto: výborně = A+, chvalitebně = A, dobře = B, dostatečně = C, atd.

   Delete
 15. Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli neexistuje něco co by snížilo tu cenu studia? Díky moc:) máš krásný blog, díky Tobě jsem si udělala představu o své budoucnosti:) Díky moc, hrozně jsi mi pomohla těmito videi a dodala aspoň trochu naděje, nevím jak to dopadne, ale jdu si za svým cílem:) Jen jsem se Tě chtěla zeptat jak to s tebou bylo, když ses musela rozloučit s kamarády? No, mám cíl díky Tobě:). Děkuji moc!:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, o ničem takovém nevím.

   Delete
  2. Existuje mnoho moznosti jak studovat levne nebo dokonce zadarmo. Napr. ve Skotsku se skolne zatim neplati. Take se da hlasit na vsemozna stipendia. Take doporucuji kouknout na jine zeme jako Svedsko ci Dansko, atd. kde se skolne neplati a studium je v anglictine. Vic infa v mem blogu: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 16. Skvelý článok! Mám jednu otázku, nevieš ako je to s tým, keď mám vyštudované Bc. v Čr a na Ing. by som chcela ísť do UK? Dá sa to zvládnuť aj keď moja angličtina je skutočne na takej tej školskej úrovni?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, pokud vím, tak aby ses dostala na MSc. musíš dělat nějaké zkoušky. Takže pokud tvoje angličtina je hodně špatná a neznás ty termíny v angličtině, asi to pro tebe bude trochu problém...

   Delete
  2. Urcite musis udelat testy IELTS, TOEFL nebo Cambridge Certificate a to rozhodne o tom jestli te vubec prijmou.

   Delete
 17. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kdybych nebydlela u sestry, tak bych bydlela na škole. Můžeš si na to taky vzít půjčku. Zdravotnictví je v UK zdarma

   Delete
  2. To mělo být spíš, že zdravotnictví je tam příšerné ...Ale záleží, kdo jaké má asi zkušenosti. Hlavně jsem nic nemyslela ve zlém , jen jsem se pouze ptala :)

   Delete
  3. Ja financovala bydlenim tak, ze jsem pri studiu pracovala part-time za barem. Existuje i mnoho stipendii pro Cechy a Slovaky.

   Delete
 18. Mimochodem jsi se zapomněla zmínit, že tu půjčku dostane jen ten, kdo už tam někoho má, někoho kdo už tam žije nějakou tu dobu :) Teda tak to funguje v USA :) Nebo v UK je to jinak ?!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nemusíš v UK vůbec žít na to aby ti dali půjčku, pokud můžeš prokázat, že jsi byla přijata na univerzitu.

   Delete
 19. Můžu se jen zeptat: Marie Ležáková ty jsi studovala VŠ v USA?

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Chápu, že s tím máš asi zkušenosti, když jsi se ptal/a ...:) tak se nerozčiluj, kdybych něco věděla jinak (popřípadě špatně)

   Delete
  3. Ne, ale chystám se, je tedy více variant za jakých podmínek studovat v USA, největší výhodu mají samozřejmě sportovci ..Ti mají většinou velmi dobrá stipendia :) Je to trošku, teda aspoň pro mě složitější ...Ale je to blog slečny, která studuje v UK ...jen mě to zajímalo :)

   Delete
 20. Ahoj, chtěla jsem se zeptat jestli jestli ty přijímací zkoušky jsou těžké a jestli je malá šance se dostat třeba na Oxford? Díky moc:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na Oxford berou 20% uchazecu. Toto je dobry clanek: http://studuj-v-zahranici.blogspot.com/2012/11/pohovory-na-ex-jak-se-nechtit-opit-do.html

   Delete
 21. Mia L a ta tam máš známe, a myslíš že je to lepší v Uk nebo v USA? Díky

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ne já tam známe nemám :) V UK ano, ale s přítelem chceme do USA on to má lepší ohledně jeho firmy no a já bych chtěla zkusit štěstí na VŠ...taky mám více roků a celkově to je mám o něco jiné :) Je to jen o tom co člověk od srdce chce

   Delete
  2. Mia L aha na jakou školu se hlásíš jestli se tě můžu zeptat?

   Delete
  3. http://www.psych.ucla.edu/ chtěla bych zkusit štěstí na této škole

   Delete
  4. Zalezi na stipendiich. V USA byva vyssi skolne, ale take vic stipendii, prihlasky jsou komplikovanejsi. Jinak, nejlepe ti ohledne studia v USA poradi Jakub Tesar z Fulbright Commission v Praze. Info o UK najdes tady: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 22. Takže obor psychologie pokdu jsem to správně pochopila:D a ještě jestli se mohu zeptat jaký jste měla prospěch na střední škole a základní a z čeho jste mturovala já mám ještě zatím dost času na VŠ ale nevím jestli do USA do ČR nebo do UK nejdřív jsem chtěla sem do ČR pak do Do USA a potom do UK asi bych si neměla olik plánovat ale vždy jsem chtěla odejít někam jinam né že bych to tu neměla ráda, ale prostě mě to táhne pryč, al neměla bych si dělat iluze VŠE můž být jinak a ani nevím jestli bych n tom měla:) díky moc, moc hezký blog Peťko a díky za info a díky i Mie L dali jste mi cíl!

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. Nejlepe ti ohledne studia v USA poradi Jakub Tesar z Fulbright Commission v Praze. Info o UK najdes tady: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 23. Dobře, kackak12@email.cz díky za ochotu

  ReplyDelete
 24. Ahoj, Peťko chtěla byh se zeptat jestli jsou přijímací zkoušky těžké a jestli je těžké dostat se např. na Oxford?díky:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Na oxford bys musela mít 1,1,1. Takže to asi bude makačka. Přijímací zkoušky nejsou. Dělá se všechno přes UCAS.

   Delete
  2. 111 ti na top skoly v UK nestaci samy o sobe, musis mit hodne mimiskolnich aktivit, soutezi a hodne silny "personal statement". O pohovorech na Oxbridge najdes dobry clanek tady: http://studuj-v-zahranici.blogspot.com/2012/11/pohovory-na-ex-jak-se-nechtit-opit-do.html

   Taky dobre info je na: http://www.oxbridge.sk/

   Delete
 25. Takže žádné přijímací zkoušky?. No, to asi bude pěkně těžké. A studuje se tam jenom 3 roky, co třeba když jdeš na lékaře? Díky, moc;)

  ReplyDelete
 26. ahoj
  jsem vietnamec
  když chci zůstat v Anglii, co bude s tím vízem?
  děkuji mnoho krát

  ReplyDelete
  Replies
  1. když žiju v Česku
   budu člen EU?
   nebo budu muset dělat nějaký test?

   Delete
  2. Já nevím. Najdi si to na internetu.

   Delete
 27. Ahoj můžu se zeptat jak si to měla s angličtinou když si do Anglie přijela? Uměla jsi dobře anlicky? A není problém s odbornými slovíčka? Chtěla bych studovat na doktora a docela se toho bojím? A není něco jako stipendium nebo tak ? Díky moc:) hezký blog moc se mi líbí:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zezačátku je to makačka naučit se všechny ty slovíčka, ale pak je znáš, tak už je to v pohodě. Nevím jak je to se stipendiem na doktora. Každá škola to má asi jinak.

   Delete
  2. Stipendia

   Ohledně financování životních nákladů při studiích v zahraničí, tak se za poslední tři roky objevila celá řada stipendií pro České studenty v Británii i jinde v zahraničí na obou úrovních undergraduate i postgraduate. Tyto jsou hodně kompetitivní a dostávají je studenti na základě meritu. Tady je pár příkladů:

   Stipendia pro Čechy:

   Nadace Zdeňka Bakaly: www.nadacezb.cz

   The Kellner Family Foundation: www.kellnerfoundation.cz

   Open Society Fund Praha: www.osf.cz

   Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových: www.krsekfoundation.cz

   Stipendia pro Slováky:

   SPP (Hlavička): www.nadaciaspp.sk/hlavicka

   Nadácie Tatra Banky: www.nadaciatatrabanky.sk/grantovy-program-Studenti-do-sveta

   Postgraduate studium na Oxfordu:

   The Weidenfeld Scholarships and Leadership Programme - University of Oxford:
   www.ox.ac.uk/feesandfunding/prospectivegrad/scholarships/university/weidenfeld

   Scatcherd Scholarships:
   www.ox.ac.uk/feesandfunding/prospectivegrad/scholarships/university/scatcherd/

   Clarendon Scholarships:
   http://www.clarendon.ox.ac.uk/

   Další zajímavé informace včetně stipendijních programů od Britské ambasády v Praze a Ministerstva zahraničních věcí: ukinczechrepublic.fco.gov.uk/cs/visiting-uk/studying-in-uk/

   LSE mají vlastní stipendia pro studenty ze střední Evropy, které hradí školné a "maintanance" (Kadas Scholarship). Imperial College má například velmi zajímavý stipendijní program na MSc v Petroleum Engineering a na konci prakticky zaručenou práci ropného inženýra v Total nebo jiných prestižních ropných společnostech, které program sponzorují. Mnohé univerzity v Británii pak mívají vlastní stipendijní programy pro Masters programy, na ty je potřeba hledat přímo na stránkách univerzit a daných oborů. V Oxbridge existuje mnoho grantů a stipendií přímo od jejich “colleges”, hledejte přímo na jejich stránkách (King's, St. John's(Ox.), St John's(Cam.), University, New, Queen's atd.). Open Society Fund také dávají stipendia na přední (soukromé) internátní střední školy v Británii a USA. Nadace tyto stipendia vyhlašuje na podzim každého roku a uzávěrka bývá na začátku prosince. Přesně takto jsem se sama dostala na studium do Británie. Byla to úžasná zkušenost a životní příležitost a každému bych doporučila se zkusit přihlásit.

   Delete
 28. Chtěla bych se zeptat na to zdravotnictví zdarma v UK. To se neplatí ani zdravotní pojištění ? V ČR musí být každý ze zákona pojištěn. Jestli jedu do UK v ČR se odhlásím na zdravotní pojišťovně a pokud v UK nedejbože onemocním budou mě tam léčit zdarma ? Kolik je tam poplatek za recept a návštěvu lékaře ? Předem děkuji za poskytnutí informace. Myslím, že nejsem jediná koho by to zajímalo.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Můžeš si zaplatit pojištění k soukromým lékařům. Ale všeobecně NHS zdravotnictví je zdarma. Takže k lékaři můžeš jít a neplatíš ani cent. Pokud vyděláváš, tak se ti z platu strhává National Insurance (což je penzijní pojištění pro dnešní generaci důchodců). (možná to říkám špatně, takže si to dyštak zjisti přesně jak to je na internetu).

   Delete
 29. Díky moc za promptní odpověď :-)). Ostatní věci, co mě zajímaly, už vím z Tvých videí a předchozích příspěvků. Je od Tebe moc hezké jak lidem pomáháš. Všimla jsem si , že i závist a nevděk se objevují, ale znáš to : pomoct můžeš jen těm, kteří chtějí. Měj se moc hezky. Katka

  ReplyDelete
 30. Ahoj, velice jsi mě inspirovalá nápadem studovat v Anglii školu. Já jsem momentálně ve třetím ročníku vysoké školy na oboru komunikace a lidské zdroje. A zrovná oboru lidské zdroje bych se chtělá věnovat i nadále, ale bohužel ani na mé aktuální a ani na jiné škole v Česku jsem tento obor jako navazujicí studium po Bc. neobjevila. Koukala jsem na školy ve VB a tam je snad obor Human Resources na každé škole:-). A chtělá bych se tě zeptát ohledně známek co požadují pro přejeti, nějak se totiž v tom ztrácím. Nevím jaký je český ekvivalent k známkam 2.2 a potom 2:1, 2:2. A někde naopak mají Excellent-to je asi jednička, a Very-good je dvojka předpokládám. Už jsem prohledalá celý internet ohledně těch známek a pořad to nemohu nikde najít. A ještě označení ´´upper second-class bachelors degree´´ je asi myšleno jako v Čechách Bc. nebo je to jinák? Předem ti moc děkují za odpověď, a přeji hodně štěstí při hledání práce:-) Nelly

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, jo to je pravda...tady je HR hrozně rozlezlé a je tu na to hromada prací. Známky ja VŠ v UK jsem v tomto článku rozepisovala, tak si to přečti. Upper second class bachelors je známka 2.1. Takže pokud jsi v ČR měla na bakaláře 75% jako celkovou známku, i když v ČR je to známka C, tady v UK je to známka 1, takže bys měla first class honours. Chápeš?

   Delete
  2. Já jsem si Tvůj článek právě přečetla několikrát, mně spíš nedává smysl to, že Ty právě v článku uvádiš že jednička je u vás 1, dvojka je 2.1 a právě ty školy maji mezi číslem 2.1 místo tečky dvojtečku (takto 2:1) a to mě právě zmatlo. A potom jsem našla univerzity, kde chtěli 2.2 a to už vůbec nechápu co má být. Asi jsem pěkně natvrdlá, nebo nevím.

   Jo takže Upper second class je vlastně česká 2 a first class 1. Já teda mám teprve před sebou závěrečný zkoušky a psaní bakalařky, takže se z toho úplně hroutím jaký budu mít známky. Nejsem zrovná jedničkářka, proto tak plaším. A Ty jsi mělá teda celkovou známku jen jednu? Já teda nevím jak u mě ve škole ale předpokladám, že jich bude víc. Právě to znamkování v Čechách je přišerně přísné a teda pochybuju jestli budu mít trojky, že mě vezmou v Anglii na univerzitu ač dle tamních měřitek bych mělá lepší známku:-(. A potěšilá jsi mě s tím, že je na HR hromada prací:-) Nelly

   Delete
  3. Pokud je mezi čísly dvojtečka, nedělá to žádný rozdíl. Napíšu ti to tu teda znovu:
   100-70% je známka 1
   69 - 60% je známka 2.1 Upper second class
   59 - 50% je známka 2.2
   49 - 40% je známka 3
   39 - 0% je propadnutí

   Upper second class není česká 2. Nemůžeš si to předělávat na české známkování. Musíš to brát po těch procentech.

   Delete
  4. Aha, mě právě ta dvojtečka zmatla. Děkují ti moc za vysvětlení. Takže teoreticky, když ty známky nelze předělávát tak by je měli zajímat moje dosažený procenta při závěrečných zkouškach? No tak to by bylo báječný, jelikož bych mělá mnohem větší šanci se na školu dostat, když v mé aktuální škole, když mám 50 a méně bodu tak je to propadnutí. Nelly

   Delete
 31. Ahoj, chci se zeptat jaký druhý jazyk je ceněný v anglii ? Já totiž nevím na jaký mám jít:( mám na výběr ruštinu, němčinu, španělštinu a francouštinu:) děkuji moc :) hrozně pěkná stránka jak už hodně lidí říkalo:D no do Anglie bych chtěla studovat ale nevím jestli by to dopadlo :D no každopádně díky :) vzhlíżím k Tobě:)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj :-) druhý jazyk bych řekla že francouzština. Hodně štěstí!

   Delete
 32. Ahoj, chtěla bych se zeptat do jaké ,,třídy'' bych šla příští rok v září(2013)??? Když v červnu (2013) ukončím jako-by základní školu tady v čr (chodím na osmiletý gympl,ukončím kvartu,ale myslím, že to v potaz brát nebudou...) .Zajímá mě jestli sixth form či poslední rok secondary school, tak aby to plus minus odpovídalo prváku v čr. Moc dík za odpověd...Jinak máš moc hezký blog:-)

  ReplyDelete
 33. čo hovoríš na bilingvalné gymnázium a potom na VŠ do UK ??

  ReplyDelete
 34. Ahoj ahoj,
  předem děkuji za vyčerpávající video a tvojí aktivitu k tomuhle tématu. Dále píši, protože jsem chtěl jet o prázdninách na 2 měsíce do Anglie a z toho 1 měsíc v anglii si zaplatit intenzivní kurz... Po shlédnutí videa mě to nějak zaujalo a říkám si, že bych to možná zkusil to studium, akorát problém, že jsem nestihl odeslat přihlášku do konce Ledna 2013... Dočetl jsem se nějak, že to asi jde ještě poslat, ale bude to komplikovanější... Nemáš prosím nějaké zkušenosti od přátel či něco podobného.... Předem moc děkuji...

  S pozdravem Michal

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, bohužel s tím zkušenost nemám. Budeš jim asi muset napsat na UCAS zda ještě přijímají přihlášky...

   Delete
  2. Ano, znam mnoho lidi, co se hlasilo pozdeji, jde to.

   Delete
 35. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 36. Ahoj, chtěla bych se tě zeptat ohledně VŠ. Jestli je lepší jít po Gymnáziu na českou VŠ nebo rovnou jít studovat do Anglie? Docela mi vadí, že bych se musela hned takhle na začátku zadlužit. Ještě bych měla jednu otázku ohledně bydlení v Anglii. Slyšela jsem, že je to tam opravdu drahé a docela komplikované si sehnat nějaké bydlení? Co si o tom myslíš? Předem děkuji :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, zadluzit se urcite nemusis a sama to nedoporucuju, splacet 30-40 tisic liber urcite neni zadna hracka. Ve Skotsku skolne neni. Take se muzes hlasit na univerzity ve Svedsku, Dansku, Nemecku, Holandsku, atd. kde se vyucuje v AJ a zadne skolne tam neni.

   Delete
  2. Taky existuje mnoho stipendii, ktere ti skolu v Anglii muzou zaplatit:

   Stipendia pro Čechy:

   Nadace Zdeňka Bakaly: www.nadacezb.cz

   The Kellner Family Foundation: www.kellnerfoundation.cz

   Open Society Fund Praha: www.osf.cz

   Nadační fond Martiny a Tomáše Krskových: www.krsekfoundation.cz

   Stipendia pro Slováky:

   SPP (Hlavička): www.nadaciaspp.sk/hlavicka

   Nadácie Tatra Banky: www.nadaciatatrabanky.sk/grantovy-program-Studenti-do-sveta

   Postgraduate studium na Oxfordu:

   The Weidenfeld Scholarships and Leadership Programme - University of Oxford:
   www.ox.ac.uk/feesandfunding/prospectivegrad/scholarships/university/weidenfeld

   Scatcherd Scholarships:
   www.ox.ac.uk/feesandfunding/prospectivegrad/scholarships/university/scatcherd/

   Clarendon Scholarships:
   http://www.clarendon.ox.ac.uk/

   Další zajímavé informace včetně stipendijních programů od Britské ambasády v Praze a Ministerstva zahraničních věcí: ukinczechrepublic.fco.gov.uk/cs/visiting-uk/studying-in-uk/

   LSE mají vlastní stipendia pro studenty ze střední Evropy, které hradí školné a "maintanance" (Kadas Scholarship). Imperial College má například velmi zajímavý stipendijní program na MSc v Petroleum Engineering a na konci prakticky zaručenou práci ropného inženýra v Total nebo jiných prestižních ropných společnostech, které program sponzorují. Mnohé univerzity v Británii pak mívají vlastní stipendijní programy pro Masters programy, na ty je potřeba hledat přímo na stránkách univerzit a daných oborů. V Oxbridge existuje mnoho grantů a stipendií přímo od jejich “colleges”, hledejte přímo na jejich stránkách (King's, St. John's(Ox.), St John's(Cam.), University, New, Queen's atd.). Open Society Fund také dávají stipendia na přední (soukromé) internátní střední školy v Británii a USA. Nadace tyto stipendia vyhlašuje na podzim každého roku a uzávěrka bývá na začátku prosince. Přesně takto jsem se sama dostala na studium do Británie. Byla to úžasná zkušenost a životní příležitost a každému bych doporučila se zkusit přihlásit.

   Delete
 37. Ahoj. Mas moc hezky clanek :-) Docela me to zaujalo a pochopila jsem teda dobre, ze nikoho nezajimaji znamky z druheho pololeti na stredni skole, ale jenom vysledne znamky z maturity?

  ReplyDelete
 38. Ahoj chci se zeptat, to školné těch asi 9 000£, to je na jeden školní rok nebo na celý tři roky? :) A také by mě zajímalo, jaké tam jsou prázdniny a kdy? :) A poslední otázka, když je A-level English Language and Literature, to znamená že si vyberu pouze tento A-level? Nebo i další jako je třeba Math a tak? :) Děkuju moc za tvé odpovědi :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, to školné je momentálně 9000 na jeden rok, protože to před rokem vláda ztrojnásobila. Prázdniny jsou od května do srpna. Pak měsíc v prosinci a měsíc v dubnu. Školy to ale mají asi různé, takže vím jen jak jsme to měli my.
   A-levely se většinou dělají ze tří předmětů.

   Delete
  2. Děkuju moc :) Takže na tom Kingston College jak si tam můžeš vybrat např. English Language and Literature, tak si k tomu ještě musím vybrat třeba Bilogy a History? Já jestli to dobře chápu :)

   Delete
  3. Nemusíš, záleží na tom, jestli už máš střední školu nebo ne. Pokud jsi dělala střední školu v ČR a dostala jsi dobré známky, pak A-level můžeš dělat jen na to aby sis zlepšila angličtinu a zvýšila si šance dostat se na vysokou. Pokud nemáš ale dobré známky (tím myslím jedničky a dvojky) z maturity, pak by sis asi měla udělat všechny 3 předměty. Nejsem ale učitelka, takže by sis to musela ověřit ještě u někoho, kdo tam pracuje, nebo se zeptat přímo té školy, na kterou se chceš dostat.

   Delete
  4. Maturovala jsem a určitě chci jít na A-level právě na English Language and Literature, ale nemám maturitu z Matematiky. Bude v tom nějaký problém?

   Delete
  5. Říkám, že nevím. Nevím, na jakou školu chceš jít. Musíš napsat té univerzitě, na kterou se chceš hlásit a zeptat se, z jakých předmětů musíš mít a-levels.

   Delete
 39. Ok... díky moc za radu a přeji příjemný pobyt v Londýně :)

  ReplyDelete
 40. Ahoj chci se zeptat, maturovala jsem a mam znamky 2, 2, 3, 2 . Mam teda maturitu. A mela bych si delat A-level? Dekuju

  ReplyDelete
  Replies
  1. Pokud se chceš dostat na dobrou vysokou, tak bys měla mít minimálně jednu jedničku.

   Delete
 41. Nechapu, rikas tu ze A level stoji nejakych 300 liber nebo kolik. Ale ja jsem nasla A level za 6 000 liber za rok. Je to pravda? Nebo hledam spatne?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ty A-levels jsem dělala v roce 2008 a byl to jednoroční kurs místo 2 let. Nevím jak je to teď

   Delete
  2. Aha..moc rada bych zde studovala, ale nevim jestli je možné že by se cena natolik zvedla...Proto jsem se ptala :) I kdyz ceník na té škole kde jsi byla ty nemůžu najít..

   Delete
  3. http://www.oxfordcollege.ac/courses/fast-track-a-level-courses

   Jsou toto ty A-levels? :) Promiň že tě pořád tak obtěžuji :)

   Delete
  4. jo, to vypadá že jo. Já jsem dělala ty AQA, kde jsem chodila do školy jednou týdně na 3 hodiny výuky. Zbytek jsem se učila z učebnice

   Delete
  5. Na zaklade toho odkazu co tu je ale znamena ze ten kurz je dalkove. Ty jsi take A-level mela dalkove?

   Delete
  6. já jsem chodila přímo do té školy, ale byla jsem tam až večer do 21.30 hodin.

   Delete
  7. Aha no tak to asi nebude ten odkaz. A kde jsi ty skoly s A-level hledala?

   Delete
  8. A-levels te stoji tolik, kolik skola. Ja jsem mela A-levels zadarmo, protoze jsem mela stipendium na tredni skole.

   Delete
 42. AHOJ moooc te obdivuju a chci se te zeptat. Nechces natocit nejake video kam by jsi dala nejake rady tem novackum co tam prijedou? Jak si vyrizovala to ALEVEL a jake formulare a jestli nejake dane nebo tak. Dekuju moc.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, promiň, ale takové věci si už nepamatuju. Prostě jsem vyplnila papíry a byla jsem přihlášená...

   Delete
 43. Ahoj chci se zeptat, co znamenají ty IELTS testy? Když mám maturitu z angličtiny za 2, musím ty IELTS testy dělat? Nevíš?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Nejsem si jistá, ale myslím, že pokud máš z AJ maturitu, tak to dělat nemusíš. Mě přijali na školu i bez toho

   Delete
 44. Ahoj moc se mi libil tvůj blog. Já jsem cizinec žijíci v ČR. Studuju zde na VŠ a zárověn taky pracuju. Musím říct oprávdu zde neni nejvhodnějši podminký pro studenti. Pracuju 100h/měs(1pracovní den na 10hodin,100h to máš půl měs fúč) abych měl 7000kč z toho každy měs 4000kč za nájem zbýtek než řeknu "švec" je fúč a furt jsem nechteně v dluhu nvm jak to možné. Proto chci si zeptat jak je to když si cizinec mimo EU a žiješ v ČR máš zde trvalý pobyt. Potom je zde stejné podminky? mužeš mi to nějak zístit pls. Co se týče vizu jak je to pro občany třetích zemí? Někdo píše že vízu nemusím někdo zase musím mít majland na učtu aby mi dalí vizu fakt se v tom ztracím. Předem děkují za odpověd,
  S pozdravem Hezkého dneˇ:-D

  ReplyDelete
 45. Ahoj chci se taky zeptat, nevíš nějaké stránky, kde nejlépe a nejlevněji sehnat byt k pronájmu? Až to je realitka nebo landlord.. nechci houseshare! Nevíš o nějakých stránkách?
  Díky :)

  ReplyDelete
 46. Ahoj, nevíš jestli je možnost dostat půjčku, kdybych si chtěla jet udělat do Anglie magistra? Popřípadě, jestli postačí Bc. z ČR? :)

  Díky předem za odpověď

  Martina

  ReplyDelete
  Replies
  1. Existuji pujcky i stipendia, neco jsem popsala v mem blogu: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 47. Ja sa len chcem opytat, ci sa to vobec oplatim ak chcem aj po skole zostat v anglicku a ci si vobec nieco dokazem zarobit popri skole, alebo len minat peniaze a viacej prerobim ako by som usetrila?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja jsem pri skole pracovala a uzivila jsem se, stejne jako mnoho mych kamaradu. Na skolne dostanes statni pujcku, ale splacet to pak neni moc prijmene. Ve Skotsku skolne zatim neni.

   Delete
 48. Ahoj, odmaturoval jsem, dva roky jsem byl v Anglii a pracoval, teď bych chtěl jít studovat na univerzitu ve Skotsku, certifikát mám, na referenci mám taky člověka, který mi ji napíše ale odmaturoval jsem na střední škole - známky 1,2,3,3,3, to znamená, že nemám šanci se dostat na nějaké lepší školy. V hledáčku mám konkrétně na prvním místě Glasgow, pak Edinburgh, Saint Andrews a nakonec Aberdeen. Strašně bych se chtěl dostat na Glasgow- obor Computer science, díval jsem se a mají tam A-level: AAB (jeden z těch předmětů musí být matematika za B nebo líp - dva science předměty), na Edinburgu AAA a Saint Andrews to samé co Glasgow. Mám ale 2 trojky z matematiky, trojku z chemie, jedničku z biologie a dvojku z češtiny, tedˇse rozhoduji, jestli mám dělat A-levels ze tří předmětů nebo znovu celou maturitu. Sice je tam ještě SQA ale tam musím mít čtyři známky. Co se týče přihlášky - je tam A-levels a pod tím asi kolonky na vyplnění známek, myslíte, že by stačilo tam zadat z té maturity tu jedničku z biologie a dvojku z češtiny nebo jen tu jedničku a dodatečně si dodělat A-levels z matematiky plus ještě jeden předmět? Napsal bych tam pouze jednu nebo dvě známky co mám z maturity a do té jedné nebo dvou kolonek napsal předpokládané známky, co bych asi dostal z těch A-levels, samozřejmě, jestli to takto jde udělat, že bych tam napsal pouze jednu nebo dvě známky z vysvědčení a pak ty známky co bych dostal z A-levels. To bych měl tři AAA a znamenalo by to nepodmínečné přijetí, tedy, pokud by to tak šlo. Co myslíte, co by bylo lepší? Děkuji za každou radu

  ReplyDelete
 49. Ahojky chci se zeptat prihlasila jsem se do skoly tady v ANGLII JMENUJE SE Collegiate chci si zlepsit anglictinu teda jsme tu uz 6 tidnu mam strah ze budou chtit po me anglicky vis zaklad umim ale mluvit perfektne jeste ne ja si teda myslim ze me neprijmou nebo neumim anglicky co myslis jinak dobra stranka libi se mi budu moc rada i za malou radu

  ReplyDelete
 50. Ahoj .... možná už tu odpověď je ale chci se zeptat .... Jak si finančně
  všechno zvládala myslím školu, cestování, zábavu, jídlo atd.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Me rodice neplatili nic, pri skole jsem pracovala. Mela jsem i cas a dost financi na zabavu a cestovani, ale clovek musi mit hodne motivace a discipliny.

   Delete
 51. Ahoj, chtěla bych se zeptat .. měla byc v plánu vyzkoušet Operku máš stím nějakou zkušenost ?:) nějaký základ v AJ mám , taky se snažím učit ale perfetní to není:/ Zajímá mě teda jestli s OP máš nějakou zkušnouts .. jestli doporučit, jde o to abych se mrkla do Anglie, naučila anglicky :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Jestli ti nevadí děti, a vše co se OP týká, tak není problém. Za tu dobu se tam v aj určitě zlepšíš. A podle mě ne o trochu, přeci jen tam budeš alespoň rok (tuším ?).

   Delete
 52. Ahoj :), vždycky jsem chtěla studovat v Anglii, ale vím, že by mi rodiče školné 9000liber nezaplatili. Ale slyšela jsem, že ve Skotsku se školné neplatí. Ráda bych studovala obor podnikání. Nevýš o nějaké ekonomické škole s dobrým raitingem ve Skotsku?
  Děkuju moc :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Projdi zebricky skol a kurzu na: http://www.theguardian.com/education/universityguide

   Ve Skotsku tolik skol neni, tak to preberes docela rychle. Hodne stesti!

   http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 53. Ahoj milá Petro, našla jsem nějaké odkazy, co by lidem, co chtějí do UK jet pomohly: tohle je firma, co zajistí i "průvodce" a druhou ruku tomu, kdo by chtěl studovat a komu to tedy rodiče v zahraničí zaplatí, je zde i ceník , vychází to ale, samozřejmě více, než zde uvádí Petra, nejlevnější v UK v přepočtu 350 tis. za školní rok, je to rozpočteno i na semestry- půl rok, tahle firma hradí i pojištění a umožňuje ubytování za 150 GBP na týden v hostitelských rodinách, kde se o studenta taky starají http://www.studyline.cz/, další dobré jsou taky stránky www.intact.cz, což je firma, umožňující pobyt i jazykové vzdělávání v zahraničí a taky vše zprostředkuje za peníze a bez problémů i pojištění a pak je firma www.studentagency.cz a ti umožňují jak studijní pobyty, tak i souhru s prací, ostatní věci se, lidičky, dočtete i na stránkách www.eures.cz , kde jsou nabízené práce a taky ověřené, že Vás nikdo neošidí i rady a postupy, co dělat. Mě to v minulosti pomohlo, ale v současnosti mi vážné rodinné důvody ( není nikdo, kdo by mi pomohl s děckem a musím vše řešit sama a finance jsou v CR na štíru- nájem, jídlo atd..) , nedovolují, abych vycestovala, tak dřepím na jednom plesnivém místě v CR.. Tak hodně spěchů Vám, co chcete využít možnosti být v UK, využijte toho ,ale můžete jet i jinde a hodně spokojenosti .. Good Business for all and god bless You ;-) Jana

  ReplyDelete
 54. Ahoj, teprve včera jsem začala uvažovat o studium v UK a chci se předem zeptat mam šanci se dostat na univerzitu s průměrem 3,00 z maturitního vysvědčení? Už jsem se po nějakých školách koukala ale nikde přesně nespecifikují jestli mam šanci se dostat nebo ne. Vím že ty to s určitostí taky nebudeš vědět jen chci znát názor ;) díky

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ahoj, jo tak s takovým průměrem asi bohužel ne :( záleží na jakou školu bys chtěla asi jít, ale na ty lepší se určitě s tímto nedostaneš. To by sis musela udělat anglické A-levels aby sis vůbec zlepšila šanci na přijetí.

   Delete
 55. Ahoj, nasla jsem tvoje videa nahodou na YT a chvili jsem zustala, fascinovana tvym jazykem/přízvukem a hrabanim si v ofine :D
  Musim teda rict, ze se mi nelíbilo tve opovrhovani holkama, co vyjedou jako AP (nehlede, ze to kapesne je uz nekde jinde, 70-80-100)
  , ale ty fakt nevidíš, ze ne každý ma v anglii segru s barekem, kde neplati ani Ň, o jidle ses nezminovala, jen jsi rikala, ze mas svých 400
  vesmes pro sebe. To mi prijde docela drsne, každý musí nejak zacit a byt AP je proste zpusob jak s eod te země dostat
  a mit pro začátek místo na slozeni hlavy.
  Takze si klidne nos svůj nosanek nahoru, hrabej se ve vlasech, ale vyprdni se na delani dojmu, jaka jsi hvezda.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ja jsem zvladla v UK vystudovat stredni, vysokou i doktorat. Rodice mi nepomahali, nemohli. Nic jsem nikdy neplatila, zadnou sestru s barakem nemam. Pokud opravdu chces a umis makat, tak se to zvladnou da, ale potrebujes hodne motivace a discipliny. Nejake rady jsem sepsala tady: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 56. Ahoj, chci se zeptat, jsem na učňáku a poté chci jít na nástavbu, koukají se i na vysvědčení z učňáku nebo jen z maturity?:) Nejspíš si mi dala nový cíl do života :)

  ReplyDelete
 57. Ahojky,

  chci děsně moc poděkovat za super článek. :) Já jsem teď v prváku na gymplu a ráda bych jednou do Anglie na tu vysokou odjela, hlavní důvod je, že chci studovat obor, který není v ČR moc populární a v Anglii jsou o 100% lepší možnosti -> Japonská studia jsou tu jen na 3 školách a v Anglii jsou skoro všude a myslím že v Oxfordu, Cambridge i Edinburghu myslím že dokonce i musí každý ve třeťáku vyjet na rok do Japonska (v ČR je to mimochodem tak, že vyjíždí 3 lidi každý rok z celé republiky). Další motivace je, že bych hrozně ráda překládala, a podle mého názoru je blbost si tady udělat nějaké zkoušky a vesele si překládat bez toho, aniž bych někdy v UK byla (což se u docela hodně překladatelů prý stává a pak z toho vznikají dost vtipné paskvily).
  Takže ještě jednou díky, hlavně za spoustu užitečných informací. ;)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Kamaradka studovala japanistiku n Karolvce v Praze, vraci jejiho studia taky pusobila delsi dobu na univerzite v Japonsku. Urcite Oxford je na tento obor dobry a neni tak tezke se tam dostat. Take doporucuju kouknout na SOAS, to je skola v techto oborech v UK bezkonkurecne nejlepsi.

   Delete
 58. ahoj chtěla bych se tě na něco zeptat :-) jsem teprve v 7 třídě a v květnu jedeme se školou na 10dní do Anglie a budeme bydlet v rodinách,pomůže mi to aspon trošku s angličtinou? protože jsem s ní na na tom hodně špatně mám z ní 3
  předem díky za odpověď:-)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Vse ti vzdy pomuze. Taky doporucuju letni skoly, brigady, atd. v zahranici.

   Delete
 59. Ahoj Petro mám dotaz když jsem ze základní školy v 7 odešel na gympl a dodělal ten gympl tak musím udělat Alevel ve ČR nebo v UK jako po tom gymplu děkuji za odpoveď

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
  2. jo a este kdyz mam jazykovku tak me tam prijmou na univerzitu ? a este ta kingston college je stredni skola kde si delala alevel nebo co ?
   diky predem za odpoved

   Delete
  3. Staci mit ceskou maturitu, tu ti pres UCAS uznaji. Vice info na: http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

   Delete
 60. jo a eště kolik roků se na univerzitě studuje 3 ? protoze 9000 liber na rok krát 3 krát 32 . Jo a eště bych žádal o radu jak si ty univerzity vybírat těch 5 ?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Skoly vybirej podle zebricku pro vybrany predmet:


   International Students Coucil: www.ukcisa.org.uk

   Guardian: www.guardian.co.uk/education/universityguide

   The Complete University Guide: http://www.thecompleteuniversityguide.co.uk/

   THES University Rankings: http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/

   QS World University Rankings: www.topuniversities.com/university-rankings

   Vzdy veber nejakou dobrou nahore, neco v rvem rozmezi zamek a neco jako "zalozni" dole v zebricku.

   Delete
 61. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 62. Super clanek! Fandim kazdemu, kdo se odvazi jit studovat do zahranici a pak dal radi lidem. Sama jsem v UK studovala stredni (A-levels: Matika, Fyzika, Chemie, Biologie, Further Maths), vysokou (Imperial College) a doktorat (Oxford). Vice detailu ohledne studia v UK, prihlasek, stipendii, atd. jsem sepsala ve svem blogu:http://katjafalk.blogspot.com/2011/10/studium-na-univerzitach-ve-velke.html

  ReplyDelete
 63. Ahoj :) chtěla bych studovat na vysoké škole v Anglii a chtěla jsem se zeptat jestli musím dělat zkoušky IELTS pokud budu dělat maturitu z angličtiny moc děkuju za odpověď

  ReplyDelete
 64. Já jsem díky studyline studoval na střední ve Skotsku a nemůžu si stěžovat zážitek a zkušenost do života obrovská.

  ReplyDelete

My name is Petra and I have been doing beauty videos for over 3 years. You can find them on Youtube under Crystalka89 and the content is mostly of makeup & hair tutorials, product reviews and a few bits and pieces of health & fitness.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
Blogger Wordpress Gadgets